Tallinn kutsub

Uurijad

Autor: Raul Kalvo
Asukoht: Lasnamäel J. Smuuli tee ja Laagna tee ristmiku ääres
Kestus: 21. august – 1. oktoober 2011

Uurijad from LIFT11 on Vimeo.

Lasnamäe kanali servadele ilmunud kahest mastaapsest skulptuurist koosnev teos tõi esile rõhutatult tavalise: millegi, millel puudub nii-öelda turismiväärtus ja mis on ka kohalike jaoks lihtsalt harjumuspärase keskkonna osa.

Nagu paljud teised lasnamäelased, ütleb seal varem elanud autor, et tema isiklik Lasnamäe oli väga igav, sest ta liikus vaid trajektooril kesklinn–buss–kodu. „Uurijatega” püüdis Raul Kalvo välja tuua selles paigas peituvat erilisust, trotsides eelarvamust, et ükskõik, mis sellesse piirkonda tehakse, lõhutakse kohe ära. Teos meelitas mujalt tulijaid Lasnamäed — ja kohalikke oma lähiümbrust — kogema. Vaataja oli selles projektis ühtaegu vaadatav ja pealesattuja, kelle tähelepanu juhiti nii objekti inimvormilisusele kui ka konkreetsele kohale, mida skulptuur oma kohalolekuga rõhutas.

Uurijad klooniti pärisinimestest: inimese keha järgi 3D-skanneriga võetud vorm muudeti arvutiprogrammi abil lihtsamaks ja tahuliseks, seejärel lõigati OSB-plaadist välja tahud ja nendest pandi puitkarkassile kokku skulptuurid, mis Lasnamäele transporditi.

Raul Kalvo

Raul Kalvo on arhitekt. Omandanud eriala Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonnas. Töötab alates 2005. aastast arhitektuuribüroos 3+1 arhitektid. Lisaks arhitektitööle tegeleb ka kunstiprojektides osalemise ja näitusekujundustega Eestis ja mujal. Vt. http://www.inphysica.com/raulkalvo