Tallinn kutsub

O Helsingis Kunstide ööl

26. augustil sai Helsingi Kunstide Öö publik osa kahest Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluvast projektist. Koostöös Eesti Instituudiga Soomes ilmus linna eri paikades LIFT11 installatsioon „O“ ning Eesti Majas kanti suurel ekraanil üle NO99 Põhuteatris esietenduv „sugrierror.com“.

Kell 13:20 nähti „O“-d Helsingi südames Narinkka platsil, kus „O“  Helsingi tulevikku tutvustavast konteinerist välja kasvas ja seejärel mööda väljakut ringi liikus. Kaks autoeksperimenti tegid „O“ autorid kell 15:00 Kasarmitoril – sõiduk veeres platsi keskele, auto katusel olev „O“  puhuti muusika saatel täis, lasti jälle tühjaks ning sõideti minema, nagu oleks tegu kõige tavalisema juhtumiga sel muidu vaiksel kesklinnaväljakul.

Kunstide Öö hakuks jõuti vanasse energiatootmistehasesse asutatud loomelinnakusse Suvilahti, mis koondab galeriisid,  teatrisaale, töökodasid, tsirkuse ja palju muud põnevat. Selles loomingulises keskkonnas tunnevad ennast hästi nii rulasõitjad, tänavakunstnikud kui ka lihtsalt kultuurilembesed uudistajad. Kell 18:00 võttiski seal „O“ vastu Eesti Maja ja otseülekandena sai suurelt ekraanilt vaadata NO99 Põhuteatris esietenduvat lavastust „sugrierror.com“.  „O“ aga ei jäänud rahulikuks, vaid ronis torni, kukkus sealt alla ning tekitas sellega ontlikes soomlastes palju elevust.


Kell 21:00 tuli „O“ kesklinna tagasi ning mürgeldas Senaatintoril toomkiriku ees kõrvuti tänavamuusikute, kauplejate ja teiste Kunstide Ööd nautima tulnud inimestega.

„O” otsib oma tähendust ümbritsevast ruumist ja kogejate peadest, ilmudes enamasti ettehoiatamata avalikku ruumi. Installatsioon on viiemeetrise läbimõõduga must täispuhutav pall, mis on oma kaalult nii kerge, et püsib vee peal või liigub tuule jõul.

Sõltuvalt asukohast ja kontekstist on kas argipäevast sagimist segav takistus, sportlik mänguasi või kriitiline kommentaar ümbritsevale. Just tähenduste paljusus on see, miks „O” kedagi sõltumata rahvusest, vanusest või haridusest külmaks ei jäta.  „O” autorid on arhitektid Aet Ader, Kaarel Künnap, Grete Soosalu ja kunstnikud Flo Kasearu ja Andra Aaloe.

Tagasi sisukorra juurde ...