Tallinn kutsub

Pressile


Siit saate lugeda LIFT11 väljastatud pressiteateid ja alla laadida materjale, mille oleme välja valinud pressi jaoks. Täiendavate küsimuste ja intervjuu soovi korral kirjutada info@lift11.ee või helistada +372 56 690 381 (Margit Aule).

14. september 2011

LIFT11 LÕPETAB ENNEOLEMATU LINNAINSTALLATSIOON „RADA METSAS“

Reedel, 23. septembril valmib Kadrioru pargis Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluva LIFT11 viimane ja ühtlasi suurim teos „Rada metsas”, mille autor on jaapani arhitekt Tetsuo Kondo.

Nelja kuu jooksul on Tallinna linnaruumi ilmunud kümme linnainstallatsioonide festivali kohaspetsiifilist teost, mis leiti läbi avaliku ideekonkursi. Üheteistkümnes teos, Tetsuo Kondo installatsioon „Rada metsas” valmib otsetellimusel ja sünkroniseerub Tallinna arhitektuuribiennaali näitusega 11FLIRTS.

Kui LIFT11 ülejäänud tööde asupaigad on selgelt kohalike kunstnike leiud, siis Tokios elava arhitekti installatsioonile sobis kohaks just Kadrioru park, mis on loodud rahvusvahelises disainikeeles ja mille rajajad olid samuti piiri tagant. Tetsuo Kondo teos saab kohaspetsiifiliseks läbi selle, kuidas autor on asupaika lugenud, tabanud selle eripära ja õhkkonda.

Nagu ka ülejäänud LIFT11 tööd, kutsub „Rada metsas” sinna, kuhu tavaliselt ei satuta: kulgema puude vahel, vaatama parki ja ümbrust teise nurga alt. Teos saab valmis sügisel, nii kutsub see kogema, kuidas loodus muutub, puud vahetavad värvi ja lõpuks oma lehtedest sootuks loobuvad. „Sellel valgel rajal kulgemine on nagu tänapäevase jaapani romaani lugemine. Meid kutsutakse kaasa kummalisele ja ebatavalisele rännakule, kus õhkkond on ühtaegu äratuntavalt kodune, samas põnevalt võõras, ning kaob piir unenäo ja ärkveloleku vahel,“ ütles kuraator Margit Aule.

„Rada metsas” pakub võimalust osa saada jaapani omapärasest kaasaegse arhitektuurse installatsiooni traditsioonist. Teos ei ole eriline mitte ainult mõtlemise poolest, kuidas see on loodud, vaid ka konstruktiivselt. Puude vahel kulgevat 95 meetri pikkust teerada kannab painutatud terastoru, mis ise püsti püsib ja vaid pisut puude vastu nõjatub.

„Me ei vaata enam puudele alt üles, vaid jõuame lähemale lehtedele ja libiseme läbi okste,” selgitas töö autor Tetsuo Kondo. „Seda teost on püütud luua puudele nii, nagu oleksid need puud loodud selle teose jaoks.”

„Rada metsas” jääb Kadrioru parki neljaks nädalaks, 24. septembrist 22. oktoobrini.

LIFT11 on linnainstallatsioonide festival Tallinna avalikus ruumis 5. juunist kuni 22. oktoobrini 2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS. Partnerina installatsiooni „Rada metsas“ teostamisel osales ka Jaapani kultuuri levikut Euroopas toetav EU–Japan Fest Japan Committee.

Kirjaga on kaasas installatsiooni „Rada metsas“ ja Tetsuo Kondo Arhitekte tutvustav presentatsioon.

Tetsuo Kondo Arhitektide portfoolio leiate siit

Lisainfo:
http://www.lift11.ee ja http://www.tab.ee
Margit Aule
LIFT11 kuraator
+372 56 690 381
aule@lift11.ee


MTÜ KAOS

PRESSITEADE 1. september 2011 LIFT11 üritused sünkroonis Tallinna arhitektuuribiennaaliga – tasuta bussireis valminud installatsioonide juurde, loeng linnahallis ja valmib Raul Kelleri teos „Tütarlaps kloaagis”

Teisipäeval, 6. septembril valmib Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluva linnainstallatsioonide festival LIFT11 kümnes teos „Tütarlaps kloaagis”, mille autor on kunstnik Raul Keller.

Harju tänava kirjanike maja oli nõukogude ajal koht, kust lausa kiirgas kirjandust. Tänaseks on see aura kahjuks valdavalt kadunud, nagu ka mõnestki muust Tallinna kohast, kus kunagi valitses kultuuriliselt tajutav eriline atmosfäär. Raul Kelleri installatsioon „Pegasuse” kohviku ees võretatud kanalisatsiooniluugis – ühtlasi allusioon selles majas elanud Jüri Üdi luuletusele „Tütarlaps kloaagis” – sümboliseerib ja meenutab selliseid kadunud auraga kohti ning vahest ka ärgitab nende kohtade atmosfääre taaslooma või olemasolevat hoidma.

Neljapäeval, 8. septembril, algusega kl 19.00 kutsub LIFT11 taas sinna, kuhu tavaliselt ei satuta – spetsiaalselt sellel õhtul avab oma uksed külalistele linnahall. Võtame kohad sisse laval ja merepoolsel terrassil, et rääkida teostest ja avada kaheks tunniks audiovisuaalne näitus LIFT11 valminud töödest. Töö „Merele” juurde viib terrassilt redel ja installatsioon„O” tuleb ise kohale.

Laupäeval, 10. septembril,  stardib tasuta bussireis LIFT11 valminud installatsioonide juurde. Kahetunnine ringsõit algab Linnahalli juurest kl 16.00 ja lõppeb Roosikrantsi tänaval kl 18.00. Bussireisil ja teoste juures räägivad  autorid ja kuraatorid. Tutvuda saab kõigi kümne valminud LIFT11 tööga.

Reis saab alguse linnahalli katuse merepoolsest otsast – töö „Merele” juurest, seejärel tutvutakse Linnahalli käigus oleva teosega „Helin”. Kalasadamas ootab reisijaid installatsioon „Kai” ja selle lähedal „Kalarand“. Teel Soodevahesse tehakse peatus Lasnamäel „Uurijate“ juures. „Soodevahe linnak” avab Tallinna kaardil valge laigu, viies tutvujad lennujaama lähedusse tekkinud nn. pilpakülla, mis sügisel lammutatakse. Ringsõit lõppeb meluga Roosikrantsi tänaval, kus Kadri Klementi töö „Audiotuur” tutvustab Roosikrantsi tänavat „seestpoolt”. Lisaks nimetatutele veereb reisil mööda ka installatsioon „O” ja tutvustatakse „Queer-kleepekakogu”.

Bussireisile registreerumiseks saada palun e-kiri info@lift11.ee või registreeru https://www.facebook.com/lift11.

LIFT11 ettevõtmised ajavahemikus 8 – 10. september  on sünkroonis Tallinna Arhitektuuribiennaali programmiga. TAB ehk Tallinna Arhitektuuribiennaal on uus rahvusvaheline arhitektuuri ja linnaplaneerimise foorum. Esimene TAB keskendub arhitektuuri, maastikuarhitektuuri ja urbanismi teemaderingile, mille võtab kokku nimetus maastikuurbanism. TAB Tallinna Arhitektuuribiennaal koosneb kolmest põhisündmusest: sümpoosium „Landscape Urbanism – Maastikuurbanism“ Kultuurikatlas (kuraator Katrin Koov), kuraatorinäitus „11FLIRTS“ Kadrioru lossis (kuraator Villem Tomiste) ning Tallinna visioonivõistlus „STREET 2020“.

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 aktiveerib Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 15. oktoobrini 2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS.

Lisainfo:
http://www.lift11.ee  ja www.tab.ee
Margit Aule
LIFT11 kuraator
+372 56 690 381
aule@lift11.ee

 

MTÜ KAOS

PRESSITEADE 1.09.2011:  LIFT11 teos „O” Helsingis Kunstide ööl

26. augustil sai Helsingi Kunstide Öö publik osa kahest Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluvast projektist. Koostöös Eesti Instituudiga Soomes ilmus linna eri paikades LIFT11 installatsioon „O“ ning Eesti Majas kanti suurel ekraanil üle NO99 Põhuteatris esietenduv „sugrierror.com“.

Kell 13:20 nähti „O“-d Helsingi südames Narinkka platsil, kus „O“  Helsingi tulevikku tutvustavast konteinerist välja kasvas ja seejärel mööda väljakut ringi liikus. Kaks autoeksperimenti tegid „O“ autorid kell 15:00 Kasarmitoril – sõiduk veeres platsi keskele, auto katusel olev „O“  puhuti muusika saatel täis, lasti jälle tühjaks ning sõideti minema, nagu oleks tegu kõige tavalisema juhtumiga sel muidu vaiksel kesklinnaväljakul.

 

Kunstide Öö hakuks jõuti vanasse energiatootmistehasesse asutatud loomelinnakusse Suvilahti, mis koondab galeriisid,  teatrisaale, töökodasid, tsirkuse ja palju muud põnevat. Selles loomingulises keskkonnas tunnevad ennast hästi nii rulasõitjad, tänavakunstnikud kui ka lihtsalt kultuurilembesed uudistajad. Kell 18:00 võttiski seal „O“ vastu Eesti Maja ja otseülekandena sai suurelt ekraanilt vaadata NO99 Põhuteatris esietenduvat lavastust „sugrierror.com“.  „O“ aga ei jäänud rahulikuks, vaid ronis torni, kukkus sealt alla ning tekitas sellega ontlikes soomlastes palju elevust.

Kell 21:00 tuli „O“ kesklinna tagasi ning mürgeldas Senaatintoril toomkiriku ees kõrvuti tänavamuusikute, kauplejate ja teiste Kunstide Ööd nautima tulnud inimestega.

„O” otsib oma tähendust ümbritsevast ruumist ja kogejate peadest, ilmudes enamasti ettehoiatamata avalikku ruumi. Installatsioon on viiemeetrise läbimõõduga must täispuhutav pall, mis on oma kaalult nii kerge, et püsib vee peal või liigub tuule jõul.
Sõltuvalt asukohast ja kontekstist on kas argipäevast sagimist segav takistus, sportlik mänguasi või kriitiline kommentaar ümbritsevale. Just tähenduste paljusus on see, miks „O” kedagi sõltumata rahvusest, vanusest või haridusest külmaks ei jäta.  „O” autorid on arhitektid Aet Ader, Kaarel Künnap, Grete Soosalu ja kunstnikud Flo Kasearu ja Andra Aaloe.

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 aktiveerib Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 15. oktoobrini 2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS.

Suurema resolutsiooniga pildid saab alla laadida siit


Lisainfo:
http://www.lift11.ee
Margit Aule
LIFT11 kuraator
+372 56 690 381
aule@lift11.ee

 

 

PRESSITEADE 24.08.2011:  LIFT11 teos „Uurijad” on linnaruumi ilmunud

Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluv linnainstallatsioonide festival LIFT11 teos „Uurijad“  Lasnamäel J. Smuuli tee ja Laagna tee ristmiku ääres on valmis.

Lasnamäe kanali äärde ilmusid kaks mastaapset skulptuuri – Raul Kalvo „Uurijad”. Autori sõnul on „Uurijad” „kloonitud” pärisinimestest: inimese keha järgi 3D-skanneriga võetud vorm muudeti arvutiprogrammi abil lihtsamaks ja tahuliseks, seejärel lõigati tahud valmis ja pandi nendest kokku skulptuurid. Just selle koha jaoks loodud teos juhib tähelepanu igapäevasele ja samas toob esile ka Lasnamäel peituvat poeetikat. Seega on vaataja selles projektis ühtaegu vaadatav ja pealesattuja, kelle tähelepanu juhitakse nii objekti inimvormilisusele kui ka konkreetsele kohale, mida skulptuur oma kohalolekuga rõhutab.

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 ilmestab Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 1. oktoobrini 2011. Tallinna eri paikadesse loodavad 11 kohaspetsiifilist teost toovad esile Tallinna „postkaardikuvandist“ erinevaid kohti ja vaatenurki, kõnetades nii kohalikke elanikke kui ka külalisi. Laiemas plaanis püüab LIFT11 murda eelarvamusi tänapäevase avaliku ruumi kunsti suhtes ja juhtida tähelepanu linnaruumi kasutamise võimaluste mitmekesisusele. Festival on osa Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmist ja seda korraldab MTÜ KAOS. Installatsioonidega saab lähemalt tutvuda aadressil www.lift11.ee

Lisainfo:
http://www.lift11.ee/installatsioon/uurijad
Margit Aule
LIFT11 kuraator
+372 56 690 381
aule@lift11.ee

 

MTÜ KAOS  PRESSITEADE 11.08.2011:
LIFT11 toob Tallinna avalikku ruumi veel kolm uut installatsiooni

Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluv linnainstallatsioonide festival LIFT11 avab augustis ja septembris kolm uut teost, linnaruumi ilmuvad „Russalkaga” dialoogi pidav „Face it“, Laagna tee äärde mõtisklevad „Uurijad“ ning Harju tänava kirjanike maja juures valmib „Tütarlaps Kloaagis“.

17. augustil ilmuvad Laagna tee kanali äärde kaks mastaapset skulptuuri – Raul Kalvo „Uurijad”. Autori sõnul on „Uurijad” „kloonitud” pärisinimestest: inimese keha järgi 3D-skanneriga võetud vorm muudeti arvutiprogrammi abil lihtsamaks ja tahuliseks, seejärel lõigati tahud valmis ja pandi nendest kokku skulptuurid. Just selle koha jaoks loodud teos juhib tähelepanu igapäevasele ja samas toob esile ka Lasnamäel peituvat poeetikat.

24. augustil avatav Margus Tamme ja Argo Peeveri töö „Face it” asetab monumet „Russalka” juurde ajutise 12-meetri kõrguse puidust trepi, mis viib linlased ingliga kohtuma ja koos temaga merele vaatama. „Russalka” monument on üks tallinlaste armastatumaid avalikke objekte. 1893 aastal tormis hukkunud Vene soomuslaeva „Russalka” mälestuseks rajatud monumendi algne tähendus on ajapikku lahtunud, tasapisi on see mälestusmärk omandanud teatava süütuse ja intiimsuse. Nii on kujunenud olukord, kus kõik tallinlased teavad Russalkat – ja võib öelda, et peavad temast lugu –, kuid enamasti ei seostu ta millegi poliitilise või ühetähenduslikuga, vaid on sõlminud palju isiklikuma suhte: isiklikud mälestuskatked, jalutuskäigud, kohtumised ja möödumised. „Installatsiooniga „Face it”  tahaksid autorid inimeste isiklikku kogemust võimendada ning pakkuda intiimset kohtumist iidoliga”, ütleb festivali kuraator Margit Aule. Installatsioon „Face it”  jääb linnaruumi ainult kolmeks nädalaks.

Septembris lisandub üheteistkümnes ja ilmselt oma hapruse tõttu kõige lühema elueaga teos – Raul Kelleri installatsioon „Tütarlaps kloaagis”. Harju tänava kirjanike maja oli nõukogude ajal koht, kust lausa kiirgas kirjandust. Tänaseks on see aura valdavalt kahjuks kadunud. Teos Pegasuse kohviku ees võretatud kanalisatsioonikaevus – ühtlasi allusioon selles majas elanud Jüri Üdi luuletusele „Tütarlaps kloaagis” – meenutab ja tähistab selliseid kadunud auraga kohti.

Need kolm ja ka ülejäänud LIFT11 teosed on leitud läbi sügisel 2010 toimunud avaliku ideekonkursi, kuhu laekus kokku 129 tööd ja mille eesmärk oli leida 11 kohaspetsiifilist installatsiooni, et need suvel 2011 teostada. Žürii otsustas valida välja 17 tööd teades, et ideekavandite lahenduste ja asjaolude täpsustamisel ei ole suure tõenäosusega võimalik neid kõiki teostada. Koostöös Tallinna linnaplaneerimisametiga, kultuuriväärtuste ametiga, Tallinna kommunaalametiga ja linnaosavalitsustega on installatsioonide lahendusi täpsustatud, need on muutunud seeläbi turvalisemaks ja ükski installatsioon ei ole ära jäänud linnaameti vastuseisu tõttu. Lisaks on koostöös lahendatud terve rida praktilisi küsimusi nagu näiteks prügi koristamine ja inimeste toimuvast teavitamine.

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 ilmestab Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 1. oktoobrini 2011. Tallinna eri paikadesse loodavad 11 kohaspetsiifilist teost toovad esile Tallinna „postkaardikuvandist“ erinevaid kohti ja vaatenurki, kõnetades nii kohalikke elanikke kui ka külalisi. Laiemas plaanis püüab LIFT11 murda eelarvamusi tänapäevase avaliku ruumi kunsti suhtes ja juhtida tähelepanu linnaruumi kasutamise võimaluste mitmekesisusele. Festival on osa Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmist ja seda korraldab MTÜ KAOS. Installatsioonidega saab lähemalt tutvuda aadressil www.lift11.ee

Lisainfo:
www.lift11.ee/installatsioon/face+it

Margit Aule
LIFT11 kuraator
+372 56 690 381
aule@lift11.ee

Darja Saar
Face it! pressiesindaja
+372 55656392
darja.saar@gmail.com

 

 

MTÜ KAOS

Пресс-сообщение 10.08.2011: Городское пространство Таллинна оживят инсталляции современного искусства

В рамках программы «Таллинн – культурная столица Европы 2011» фестиваль городских инсталляций LIFT11 откроют в августе и сентябре три новых художественно-архитектурных инсталляции, задача которых оживить привычный ландшафт городского пространства Таллинна и инициировать публичную дискуссию на тему современного искусства, его роли и возможностях, которое оно даёт жителям больших городов.

17 августа 2011 на магистрали Лаагна теэ появятся две масштабные скульптуры Рауля Кальво под названием „Uurijad” («Исследователи»). Задача инсталляции обратить наше внимание на повседневные элементы городского пространства, которые, как правило, нельзя увидеть на открытках. «Исследователи» это художественные копии реальных людей, форма тела и поза которых была сканирована 3D-сканером, и при помощи специальной компьютерной программы, упрощена и сделана более угловатой. Затем угловатые элементы скульптуры вырезали и создали скульптуры. «Инсталляция была создана специально для скоростной дороги Лаагна, чтобы подчеркнуть скрытую поэтику Ласнамяэ» – уточняет главный куратор фестиваля LIFT11 Маргит Ауле. 

На 24 августа 2011 запланировано открытие наиболее технически и организационно сложной инсталляции „Face it” («Посмотри в глаза!») у памятника «Русалка». Основным элементом инсталляции по замыслу дизайнера Маргус Тамм и архитектора Арго Пеэвер будет 12-метровая деревянная лестница, позволяющая всем желающим подняться к самой скульптуре «Русалки» и вместе с ней посмотреть на море. По словам авторов, памятник «Русалка» один из самых популярных монументов города Таллинна, но изначальное значение самого памятника, возведенного в память о броненосном корабле береговой обороны русского императорского флота «Русалка» затонувшем 6 сентября 1893 года у берегов Финляндии из-за девятибалльного шторма, уже отошло на второй план. Как говорят создатели инсталляции: «Сегодня для каждого из нас «Русалка» это городское пространство Таллинна, связанное с личными воспоминаниями о встречах с друзьями, прогулках с любимыми и семьёй».  Авторы инсталляции хотят организовать своеобразную встречу с «Русалкой», возможность каждому из жителей столицы познакомиться с любимым элементом архитектурной среды поближе. Увидеть глаза ангела и возможно доверить ему как лучшему другу свои сокровенные мечты или душевные заботы. Инсталляция просуществует в городском пространстве всего 3 недели и будет работать в светлое время суток. После 3-недельного срока существования инсталляции лестница будет демонтирована и мемориальный комплекс вернёт себе свой привычный облик.
    
В сентябре фестиваль городских инсталляций завершит последнее одиннадцатое произведение интердисциплинарного искусства. Инсталляция „Tütarlaps kloaagis” („Девушка в канализации“) художника Рауля Келлера откроется перед домом писателей на улице Харью. Это своеобразная аллюзия на одноимённое стихотворение Юри Юди, жившим когда то в этом доме. 
Все три инсталляции отобраны из 129, которые поступили на конкурс фестиваля городских художественно-архитектурных инсталляций LIFT11. Конкурс проводился осенью 2010 года. В сотрудничестве с городскими властями и департаментами города Таллинна были уточнены технические и организационные вопросы для обеспечения технической безопасности всех инсталляций.

LIFT11 это фестиваль городских художественно-архитектурных инсталляций, который проходит в городском пространстве Таллинна в период с 5 июня по 1 октября 2011.  Фестиваль входит в программу «Таллинн – культурная столица Европы 2011», организатором является MTÜ KAOS.
Дополнительная информация:

www.lift11.ee/installatsioon/face+it  / http://projectbaltia.com/

Маргит Ауле
Куратор LIFT11
+372 56 690 381
aule@lift11.ee

Дарья Саар
Пресс-секретарь Face it!
+372 55656392
darja.saar@gmail.com

Ольга Григорьева
Пресс-секретарь «Tallinn 2011»
+372 56 2011 19 / +372 637 1191
olga.grigorjeva@tallinn2011.ee

 

LIFT11-st valmib film, siin on esimene klipp:

http://vimeo.com/27288764

 

PRESSITEADE
29. juuli 2011

LIFT11 INSTALLATSIOON „O” väisas Peterburi ja Moskva arhitektuurimaailma

Reisikotti mahtuva „O” idee on sedavõrd intrigeeriv ja rahvusvaheliselt kõnekas, et arhitektuuriajakirja „Project Baltia“ peatoimetaja Vladimir Frolov kutsus Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluva installatsiooni „O” koos autoritega Peterburgi ja Moskvasse tutvustama kaasaaegset avaliku ruumi kunsti ja ühiste interventsioonidega kohaliku linnaruumi probleemidele tähelepanu juhtima.

Lisaks ilmus „O“ rühmitus Free Space kutsel ka stalinistlikkus Peterburi Narvsky linnaosas, kus kavatsetakse üle 15 kvartali suurune rohelust täis elamurajoon maha lammutada ning ehitada asemele uued kortermajad. „O“ kohalolek tähistas seega noorte kunstnike ja arhitektide solidaarsust piirkonna praeguste elanike suhtes, keda ähvardab kodust ilmajäämine ning ümberkolimine.

Peterburist reisis „O“ edasi Moskvasse disaini- ja arhitektuurimaailma rahvusvahelisi ja värskeid tuuli toovasse  Strelka Instituuti, kus 25. juulil toimus Project Baltia korraldatud esitlus- ja loenguõhtul.

„O” otsib oma tähendust ümbritsevast ruumist ja kogejate peadest, ilmudes enamasti ettehoiatamata avalikku ruumi. Installatsioon on viiemeetrise läbimõõduga must täispuhutav pall, mis on oma kaalult nii kerge, et püsib vee peal või liigub tuule jõul.

Sõltuvalt asukohast ja kontekstist on kas argipäevast sagimist segav takistus, lastesõbralik ja sportlik mänguasi või kriitiline kommentaar ümbritsevale. Just tähenduste paljusus on see, miks „O” kedagi sõltumata rahvusest, vanusest või haridusest külmaks ei jäta.  „O” autorid on arhitektid Aet Ader, Kaarel Künnap, Grete Soosalu ja kunstnikud Flo Kasearu ja Andra Aaloe.

„O” on võimalik näha:
07.08 kl 14.00 Tallinna loomaaed
09.08 kl 17.00 Islandi väljak
18.08 kl 14.00 Pikk jalg
27.08 kl 17.00 Kalevi staadion

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 aktiveerib Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 1. oktoobrini 2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS.

Pildid:

http://www.lift11.ee/data/files/7.png
http://www.lift11.ee/data/files/4.png
http://www.lift11.ee/data/files/2.png

Lisainfo:
http://projectbaltia.com/ ja www.lift11.ee
Margit Aule
LIFT11 kuraator
+372 56 690 381
aule@lift11.ee

 

11. JUULI 2011

LIFT11 INSTALLATSIOONI „MERELE” AVAMINE TALLINNA MEREPÄEVADEL

 

Reedel, 15. juulil algusega kl 17.00 avame Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 linnainstallatsioonide festivali LIFT11 teose „MERELE“ linnahalli katusel Merepuiestee 20.

Olümpiamängudeks 1980. aastal valminud linnahall oli Tallinnas nõukogude ajal esimene ja ainus koht, millest üle jalutades sai tavaline linnaelanik jõuda kesklinnas mere äärde. Ala vahetult linnahalli kõrval oli suletud, seega pidi liikuma üle katuse. Hoone, mille autorid on Raine Karp ja Riina Altmäe, madal mastabalik vorm tuleneb ka sellest, et Tallinna lahelt pidi ja peab säilima vaade vanalinnale.

„Kui ma 10 aastat tagasi Eestisse ja linnahalli katusele sattusin, hakkas mind kohe intrigeerima nii selle hoone arhitektuur kui ka nimi, sest inglise keeles city hall tähendab nii raekoda, linnavalitsuse hoonet kui ka linnahalli,” ütles installatsiooni autor, Jaapani päritolu arhitekt, Tomomi Hayashi.

Installatsioon lähtub hoone enda unikaalsest asukohast ning imposantsest arhitektuursest kontseptsioonist ja võimendab otse vanalinnast merele mineku tunnet veelgi. Lisades ajutiste konstruktsioonidena vaateplatvormid, rõhutab installatsioon hoonesse kätketud iha liikuda edasi, silmapiiri ja vabaduse poole. Kõnetades neid universaalseid pürgimusi ning mõeldes kultuuripealinna sõnumile (taas)avada Tallinn merele, on installatsioon dialoogis nii linnahalli lähimineviku, oleviku kui loodetavasti ka tulevikuga.

Avatud on katusekohvik.

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 ilmestab Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 12. septembrini 2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS. Installatsioonidega saab lähemalt tutvuda aadressil www.lift11.ee

Lisainfo:
Margit Aule
LIFT11 korraldaja
+372 56 690 381
aule@lift11.ee
www.lift11.ee


11. juuli 2011

LIFT11 TEOSTE „AUDIOTUUR” ja „QUEER-KLEEPEKAKOGU” AVAMISÜRITUSED

Kolmapäeval, 13. juulil algusega kl 17.00 avame Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 linnainstallatsioonide festivali LIFT11 teose „Audiotuur“ Roosikrantsi tänaval ja algusega kl 19.00 MÄRZ projektiruumis Olevimägi 7 „Queer-kleepekakogu”.

Roosikrantsi tänaval saab kolmapäeval alates 17.00 tutvuda tänavaruumiga, kirjutajaga, lugejatega ja kuulajatega; leevendada nälga, janu ja teadmishimu ning saada osa tänava(m)elust. Kui võimalik, soovitame kaasa võtta oma pleieri või telefoni eelnevalt alla laetud mp3-failidega (saadaval www.lift11.ee).

„Tänavaruumi teema on mind huvitanud juba mitu aastat ─ see on avalik ruum, kuhu satutakse palju tihedamini kui kujundatud väljakutele või parkidesse, kuid mis on samas kõige vähem läbi mõeldud, üsnagi juhuslik ja väärtusetu ruum.” ütles „Audiotuuri” autor, arhitekt Kadri Klementi.

Audiotuur tutvustab Roosikrantsi tänava näitel ühte iseloomulikku arhitektuurset ruumi Tallinnas, tõstes ükshaaval esile tänavat loovad elemendid, neile osutades ning neid selgitades-põhjendades. Helisalvestis pöörab tähelepanu sellistele aspektidele, mis igapäevases liiklemises tihti teadvustamata jäävad: näiteks tänavaruumi rikkus, liikumiskiiruse ja ruumi vastastikune mõju, tänava semiootika (nt. tänav kui sõnumi kontekst), tänava grammatika (liikluskorralduse süsteemide ülesehitus) jms. Audiotuur on saadaval eesti, inglise ja vene keeles ja mp3 failidena alla laetav www.lift11.ee


MÄRZ projektiruumis algusega kl 19.00 osalevad vestlusringis Queer-kleepekakogu kuraatorid kunstnikud Anna-Stina Treumund ja Jaanus Samma ning kleepekate autorid.

Queer-kleepekakogu on 24 leheküljest koosnev vihik, mis sisaldab kümne erineva taustaga isiku (kunstnikud, uurijad, aktivistid, kirjanikud) või kollektiivi loodud kleepekaid, mis tegelevad nihkes seksuaalse sättumuse (homo-, bi-, transseksuaalsus jm) ning selle esitamisega avalikus ruumis. Kunstnike ja aktivistide loodud queer-teemaliste kleepekatega saab väljendada oma meelsust, märgistada ümbritsevat territooriumit ning muuta isiklikku ruumi. Normist erinev seksuaalsus on tihti olnud tabu, kuid seda ei tohiks maha vaikida ja sellest rääkimata mööda vaadata. Kleepekakogu jagatakse tasuta.

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 ilmestab Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 12. septembrini 2011. Püütakse murda eelarvamusi avalikus ruumis toimiva kaasaegse kunsti suhtes ning aidata ajutiste objektide/sekkumiste abil näha linnaruumi võimaluste mitmekesisust. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS. Teostega saab lähemalt tutvuda aadressil www.lift11.ee

Lisainfo:
Margit Aule
LIFT11 korraldaja
+372 56 690 381
aule@lift11.ee
www.lift11.ee

 

14. juuni 2011

LIFT11 projekti „SOODEVAHE LINNAK“ hooaja avaüritus – LÄBI PEENARDE PILVEDE POOLE!

Pühapäeval, 19. juunil algusega kl 17.00 avatakse Euroopa kultuuripealinna linnainstallatsioonide festivali LIFT11 raames Timo Tootsi projekt „Soodevahe linnak“.

Linnainstallatsioonide festivalil LIFT11 avatav Timo Tootsi projekt teadvustab Soodevahe küla kui üht Tallinn omapärasemat linnaosa, isetekkelist ja illegaalset suvila- ning aiamaapiirkonda Tallinna lennujaama külje all. Suvel 2011 kantakse piirkond n-ö kaardile nii teiste linnaosade elanike kui ka Soodevahe „kohalike“ jaoks, lähenedes sellele kui päris linnaosale, millel on oma infrastruktuur ja toimimisloogika. Festivali raames luuakse Soodevahesse uusi avalikke institutsioone, mis kutsuvad linnarahvast avastama seda Tallinna vähetuntumat piirkonda ning püüavad esile tuua ka kohalike kogukonnatunnet.

Soodevahe on miljööväärtuslik piirkond, kus levinud ehitusstiiliks on pilpaarhitektuur. Ka suve jooksul sündivates projektides on kavas kohalikest tavadest kinni pidada. Rajatakse Soodevahe muuseum SoMu, millest saab Soodevahe linnaku süda. Soodevahe ajalugu ja olustikku tutvustavale ekspositsioonile lisaks saab muuseumist nii infopunkt kui ka kohtumispaik.
Siiani kitsamale ringile mõeldud „Linnujaam“ avab uksed ka teisele lennukivaatlushuvilisetele. Suurenenud turistide hulga tarbeks rajatakse kahekohaline omavastutushotell „Baldahhiin“. Kohalikele aednikele toimub läbi suve kestev ning sügisel kulmineeruv „Soodevahe põnevaima aia konkurss 2011“. Lisaks toimub terve suve jooksul linnakus jooksvalt sündmusi ja üritusi, mis püüavad kohalikke põlluharijaid nende toimetustes mitte segada, küll aga pakkuda oma tegevusega nii neile kui teistele Tallinna elanikele uusi vaatenurki Soodevahe piirkonnale. Vaata jooksvalt infot http://soodevahe.timo.ee

Soodevahe linnaku hooaja avalöök kutsub heitma pilku Timo Tootsi algatusel toimuvatesse muutustesse selles piirkonnas ning tutvustab suvel plaanis olevaid pehmeid sekkumisi linnaku igapäevasesse elutegevusse. Võimalus lüüa käed külge SoMu ja „Baldahhiini“ restaureerimistöödel, sooritada väikseid matku naabruskonnas või niisama veeta meeldivalt aega selles Tallinna vähetuntud linnaosas.

Uksed lahti terve päeva, DJd mängivad ja baar töötab kella 17.00-23.00

Ühine bussisõit Viru keskusest liiniga nr 15 kell 16.08. Kogunemine 16.00. Tagasisõit tellitud bussiga, saabume linna keskööl.

KAASA VÕTTA PIKNIKUKORV JA TUGEVAD JALATSID!

Linnainstallatsioonide festival LIFT11 mitmekesistab Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 12. septembrini. LIFT11se eesmärgiks murda eelarvamusi kaasaegse avaliku ruumi kunsti suhtes ja aidata ajutiste objektide/sekkumiste abil näha linnaruumi võimaluste paljusust.
2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS. Installatsioonidega saab lähemalt tutvuda aadressil www.lift11.ee

Lisainfo:

Maarin Mürk

LIFT11 korraldaja

+372 555 20 882

maarin@lift11.ee

www.lift11.ee


MTÜ KAOS PRESSITEADE
7. juuni 2011

LIFT11 INSTALLATSIOONI KALARAND AVAPIDU


Pühapäeval, 12. juunil algusega kl 17.00 avame Euroopa kultuuripealinna linnainstallatsioonide festivali LIFT11 teose „Kalarand“ ja ühtlasi ka suvehooaja. Suvemuusikat valivad Kohviraadio sõbrad Bertil ja Milan, avatud on rannakohvik.
Kalarand on isetekkinud supelrand Linnahalli ja Patarei vahelisel rannalõigul, mis on saanud piirkonna elanike seas populaarseks supluskohaks. Hoolimata levinud eelarvamusest selle koha reostatuse kohta on võetud veeanalüüs näidanud, et vesi on puhas ja paik looduslikult sobiv ujumiseks. Ühtki teist nii kesklinnalähedast ujumiskohta Tallinnas ei ole.
Kalaranna korrastamine ja esitlemine omavastusliku rannana tõmbab tähelepanu kogu piirkonnaga seotud plaanidele, mille sihiks on mahukas elamu- ja sadamaarendus. Linnaruumi mõtestamine supelrannana võiks tuua värskeid tuuli arendusplaanide mitmekesistamisse ning aidata maa-ala omanikul parandada piirkonna mainet, sealse tulevase keskkonna kvaliteeti ja kasutatavust.
Kalarand ei ole ametlik supelrand.
Linnainstallatsioonide festival LIFT11 ilmestab Tallinna avalikku ruumi 5. juunist kuni 12. septembrini 2011. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS. Installatsioonidega saab lähemalt tutvuda aadressil www.lift11.ee

Lisainfo:
Margit Aule
LIFT11 korraldaja
+372 56 690 381
aule@lift11.ee
www.lift11.ee

 

 

21. aprill 2011
PRESSITEADE

27. APRILLIL TOIMUVAL „LIFT UP! 4” ON RAMBIVALGUSES LIFT11 KURAATORID JA INSTALLATSIOONIDE AUTORID.


Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluva linnainstallatsioonide festivali LIFT11 sissejuhatav üritus „LIFT UP! 4” toimub 27. aprillil 2011 kell 19.00 Tallinnas projektiruumis MÄRZ aadressil Olevimägi 7. Toimub diskussioon neljas vaatuses, kus tegelasteks on LIFT11 kuraatorid ja installatsioonide autorid.


Linnainstallatsioonid on linnaruumi ajutiselt seatud kunstilised, sageli arhitektuursed, maastikuarhitektuursed või disainiobjektid, mida iseloomustab püüe ergastada meie kohatunnetust või väljendada kriitilist või humoorikat kommentaari linnakeskkonnale.


LIFT11 on linnainstallatsioonide festival, mis toimub Tallinna avalikus ruumis. Sügisel 2010 korraldatud ideekonkursi tulemusel valiti teostamiseks kümme kohaspetsiifilist installatsiooni, mis rajatakse Tallinna eri paikadesse 2011. aasta maist septembrini. Festival on üks Euroopa kultuuripealinna ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS.


LIFT UP! on festivali ettevalmistav ja saatev ürituste sari, mis keskendub linnaruumi küsimustele: koos kunstnike, arhitektide ja publikuga arutatakse selliseid mõisteid nagu installatsioon, avalik ruum, kohaspetsiifilisus jms.

Lisainfo:
Margit Aule
LIFT11 korraldaja
MTÜ KAOS
+372 56 690 381
aule@lift11.ee
www.lift11.ee

 


 


10. märts 2011
PRESSITEADE

LINNAINSTALLATSIOONIDE FESTIVALI LIFT11 SISSEJUHATAV ÜRITUS „LIFT UP! 3”

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluva
linnainstallatsioonide festivali LIFT11 sissejuhatav üritus „LIFT UP!
3” toimub 17. märtsil 2011 kell 19.00 Tallinnas projektiruumis MÄRZ
aadressil Olevimägi 7.


Õhtu teema on arhitektuursed installatsioonid ja valgus avalikus
ruumis. Arhitekt Veronika Valk räägib, kuidas võiks linna
valgustamist kavandada. Valgustusspetsialist Eva Tallo tutvustab
valguskunstnike rühmitust Luzinterruptus ja avab installatsioonide
tehnilist poolt. Arhitekt Katrin Koov räägib maastikuarhitektuuri
installatsioonidest ja arhitekt Margit Aule tõstab üles küsimuse,
kuidas installatsioon võib mõjutada planeerimist ja hoonete
kavandamist.

Esitletakse raamatut „Põhja-Tallinna loomemajanduse uuring”.
Kommenteerib vastvalminud uuringu meeskonna juht Herkko Labi.
Avatud on baar Panoptika.

Linnainstallatsioonid on linnaruumi ajutiselt seatud kunstilised, sageli
arhitektuursed, maastikuarhitektuursed või disainiobjektid, mida
iseloomustab püüe ergastada meie kohatunnetust ja väljendada
kriitilist või humoorikat kommentaari linnakeskkonnale.

LIFT11 on linnainstallatsioonide festival, mis toimub Tallinna avalikus
ruumis. Sügisel 2010 korraldatud ideekonkursi tulemusel valiti
teostamiseks kümme kohaspetsiifilist installatsiooni, mis rajatakse
Tallinna eri paikadesse 2011. aasta maist septembrini. Festival on üks
Euroopa kultuuripealinna ettevõtmistest ja seda korraldab MTÜ KAOS.
LIFT UP! on festivali ettevalmistav ja saatev ürituste sari, mis
keskendub linnaruumi küsimustele: koos kunstnike, arhitektide ja
publikuga arutatakse selliseid mõisteid nagu installatsioon, avalik
ruum, kohaspetsiifilisus jms.

Lisainfo:
Margit Aule
LIFT11 kuraator
MTÜ KAOS
+372 56 690 381
aule@lift11.ee
www.lift11.ee

Koostaja: Margit Aule

 

4. veebruar 2011
PRESSITEADE
LIFT11 ja MÄRZ esitlevad:

LIFT UP: Minna Henrikssoni projekt “Minu linn” Trabzonis (Türgi, 2010)

10. veebruar 2011 kell 17.00 toimub kohtumisõhtu kunstnikuga MÄRZ projektiruumis (Olevimägi 7)


LIFT UP on Euroopa kultuuripealinna Tallinna programmi kuuluvat linnainstallatsioonide festivali LIFT11 ettevalmistav ja saatev üritusesari, mis tegeleb linnaruumi küsimustega erinevatest vaatenurkadest, arutades koos kunstnike, arhitektide, aktivistide ja publikuga erinevate märksõnade üle nagu installatsioon, avalik ruum, kohaspetsiifilisus, kaasatus jne. 2011. aasta esimeseks LIFT UPiks on kohtumisõhtu kunstnik Minna Henrikssoniga.

2010 aastal osales kunstnik Henriksson koos nelja teise kunstnikuga Briti Nõukogu korraldatud projektis “Minu linn”, mis tegeles väga mitmekülgselt läbi kunsti- ja haridusprogrammide Türgi erinevate linnade problemaatikaga. Henrikssoni linnaks sai sadamalinn Trabzon, mis on tänu oma strateegilisele asukohale olnud alati erinevate mõjude kohtumispaigaks ning kaasajal on selle rahvusvahelise metropoli elanikkond kasvanud juba pea ühe miljonini.

LIFT UP üritusel tutvustab Henriksson selle pikaajalise projekti tööprotsessi ja tulemeid – trükist ja valguskirja Trabzonis, aga ka muid sündmusi – ning koos LIFTi meeskonnaga arutatakse teemade üle nagu kohaliku kogukonna kaasamine kunstiprojektidesse, projektipõhiselt reisivad kunstnikud, kellelt institutsioonid tellivad kohaspetsiifilisi töid kohtadesse, millega neil varasem seos puudub, jne.

Henrikssoni projekt Trabzonis sai alguse tähelepanekust, et linnal on ülejäänud Türgi silmis halb maine seoses järjest tugevneva natsionalismiga. Kunstniku algatusel kevadel ja suvel 2010 toimunud töötoad püüdsid välja selgitada, millised aspektid linna stereotüüpse kujutamise asemel on olulised aga kohalikele noortele ning millisena sooviksid nad oma linna esitleda. Kohtumiste tulemusena valmis trükis, mis avab Trabzoni läbi noorte isiklike kogemuste ja probleemide, mida nemad on linnas märganud, püüdes vältida klišeesid linna kohta.

Projekti teine mahukas väljund on valguskiri Çömlekci linnaosa (mis läheb lähiaastatel täielikule ümberkujundamisele) piiraval hiiglaslikul tehis-seinal. Trabzonist välja kasvanud kuulsa rock-bändi Üc Hürel armastuslaulust võetud tekst: ‘Aşık olan, doğru söyler. Haksızlığa sitem eyler’ (see, kes armastab, räägib tõtt ning kaebab ebaõigluse üle) on nähtav paljudest kohtadest üle linna ning astub dialoogi ka linna ametliku valguskirja, hollywoodiliku TRABZONiga Boztepe mäel. Valguskiri võiks julgustada kohalikke elanikke avaldama oma arvamust selle piirkonna tuleviku suhtes ning laiemalt rääkima “tõtt” oma linna kohta nii Türgis kui ka väljaspool seda.

Minna Henriksson, kes praegu elab Helsingis, on Kagu-Euroopa erinevates riikides kunstnikuna töötanud mitmeid kordi alates aastast 2003 ning keskendunud peamiselt kollektiivsetele identiteetidele ning täpsemalt kaasaegse natsionalismi erinevatele avaldumisvormidele.

Pressiteate koostas Maarin Mürk

kasutatud materjale: http://mycity.eu.com/content/trabzon

Kohtumiseni LIFT UPil!

Lisainfo: maarin@lift11.ee või telefonil 555 208 82 (Maarin Mürk)

Lift11.ee

marzprojekt.wordpress.com

LIFT Upi üritusteseeriat toetavad Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluv festival LIFT11 ja projektiruum MÄRZ. “Linnalise mitmekesisuse teavitus- ja vabaharidusprogramm MÄRZ projektiruumis”, mille alla ka kohtumisõhtu Minna Henrikssoniga kuulub, on ellu viidud Euroopa Ühenduse programmi Euroopa Noored toetuse abil. Selle projekti sisu ei pruugi tingimata kajastada Euroopa Ühenduse või Euroopa Noored Eesti büroo seisukohti ega hõlma nendepoolset vastutust.


 

PRESSITEADE

MTÜ KAOS

2. november 2010

Selgusid linnainstallatsioonide festivali LIFT11 ideekonkursi tulemused

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluva linnainstallatsioonide festivali LIFT11 avalikule ideekonkursile laekus rekordiliselt palju kavandeid – 129 väga erineva mastaabi, väljendusviisi ja sõnumiga tööd. 23. augustist 11. oktoobrini toimunud avaliku ideekonkursi eesmärgiks oli leida ideekavandid, mille alusel valmivad installatsioonid Tallinna avalikku linnaruumi ajavahemikus maist septembrini 2011.

Ootuspäraselt oli konkursile laekunud tööde hulgas nii mahulisi installatsioone ja arhitektuurseid konstruktsioone, olemasolevate hoonete täiendusi, suuri linnalisi alasid läbivaid projekte kui ka väga konkreetse suunatusega väikesemastaabilisi projekte ja aktsioone. Konkurss toimis suurepärase lakmuspaberina, tuues välja Tallinna kesklinna ja selle ümbruse avaliku ruumi kitsaskohad ja linnaehituslikud puudujäägid. Pingestatud, probleemsete või täielikult rakendamata potentsiaaliga aladena joonistusid välja Kalarand, Linnahall ja selle ümbrus, Admiraliteedi basseini äärne tühermaa, Teatri väljak, Tornimäe aga ka EKA tühi krunt ja Vabaduse väljak. Leidus teoseid, mis tähistasid keskkonna unustatud ajaloolisi kihistusi nagu aja jooksul nihkunud merepiir või kanalisatsiooni maetud Härjapea jõgi, suhestusid monumentide kaudu mälupoliitikaga või tõid esile avaliku ruumi reguleerimata kasutusviise nagu isetekkelised suvilapiirkonnad või skate kultuur.

Ideekonkursi žürii koosseisus Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, Eesti Arhitektide Liidu esimees Peeter Pere, kunstnik Marko Mäetamm, kunstiteadlane Andres Kurg ja LIFT11 kuraatorid Margit Aule, Margit Argus, Maarin Mürk ja Ingrid Ruudi pidas vajalikuks varem plaanitud 10 töö asemel valida edasi töötamiseks 17 tööd. Potentsiaali nähti nii suuremates installatsioonides, nagu näiteks Raul Kalvo töö „Uurijad“,  kui ka ajutistes aktsioonides, nagu Kadri Klementi „Audiotuur“.

Žürii eksperdi Pille-Triin Männiku sõnul võib ka millegi eemaldamine olla installatsioonifestivali teos, nagu näiteks Kalaranna suplemiseks puhastamine ja iseorganiseeruv kasutuselevõtt. Kaks erineva mastaabiga ja selgelt eristuvat tööde gruppi annavad selgroo festivali ülesehitusele ja tagavad teoste mitmekesisuse. Edasitöötamise käigus koostöös kuraatoritega täpsustub nii ideede kontseptuaalne fookus, tehniline lahendus, teoste vorm kui ka selgub rajamise võimalikkus läbirääkimistes linnavalitsuse, maaomanike, muinsuskaitsjate ja teiste osapooltega.

Illustratsioonid asuvad:

http://www.lift11.ee/data/files/Raul_Kalvo_Uurijad2.jpg

http://www.lift11.ee/data/files/Raul_Kalvo_Uurijad1.jpg

Lisainfo: info@lift11.ee või telefonil 56 690 381 (Margit Aule)