Tallinn kutsub

Tütarlaps kloaagis

Autor: Raul Keller
Asukoht
: Harju ja Vana-Posti tänava nurk
Kestus: 5. september – 12. september 2011

Tütarlaps kloaagis from LIFT11 on Vimeo.

Harju tänava kirjanike maja oli nõukogude ajal koht, kust lausa kiirgas kirjandust. Nagu nimestki aimata, elasid selles majas kirjanikud. Peale selle olid samas majas kohvik Pegasus, kus kirjanikud armastasid aega veeta, ja populaarne raamatupood Lugemisvara, kus käisid ühtviisi meeleldi nii literaadid — uudiskirjandust soetamas, omavahel kokku saamas ja maailma asju arutamas — kui ka teised linlased — nemad peamiselt raamatuid ostmas. See kõik andis sellele majale erilise aura, mida küllap tajus tollal enamik Harju tänaval kõndivaid eestlasi.

Tänaseks on see aura kahjuks valdavalt kadunud, nagu mõnestki muust Tallinna kohast, kus kunagi valitses kultuuriliselt tajutav eriline atmosfäär. Raul Kelleri installatsioon, mis koosnes helist ja realistlikust inimkäte imitatsioonist endise Pegasuse kohviku ees kanalisatsioonikaevus — ühtlasi allusioon selles majas elanud Jüri Üdi luuletusele „Tütarlaps kloaagis” — sümboliseeris ja meenutas selliseid kadunud auraga kohti ning vahest ka ärgitas nende kohtade atmosfääri taaslooma või olemasolevat hoidma.

6.09.2011: Sõrmed pidasid autodele vastu, aga juba esimesel ööl oli keegi spetsiaalse varustusega kallal käinud ja kogu installatsiooni koos tehnikaga minema viinud. Kahjuks jäi teose elueaks Tallinna linnaruumis 1 päev.

7.09.2011: Ööl vastu 7. septembrit oli tütarlaps kloaaki tagasi ilmunud! Küll veidi räsitud olemisega ja teises positsioonis, kuid kogu tehnilise varustusega kenasti tagasi. Raul Keller remontis tütarlapse häälepaelad jälle korda ja installatsiooni sai taas vaatama minna.

 

Raul Keller

Raul Keller on vabakutseline kunstnik. Lõpetanud 2002. aastal Eesti Kunstiakadeemias interaktiivse multimeedia magistrantuuri. On alates nullindatest esinenud ja osalenud projektides Hollandis, Prantsusmaal, Saksamaal, Suurbritannias, Poolas, Soomes, Venemaal ja Balti riikides. Viimase aja töödes on läbivateks teemadeks kohaspetsiifilisus, heli kui sotsiaalne ja performatiivne praktika, improvisatsioon, keel, ajalised protsessid, tee-ise-esteetika ja raadiokunst. Tegelenud alates 2000. aastast sotsiosoonikaga koosluses Projekt Unison. Esineb ka alter ego’na Paul Cole’i nime all. Raadiokunsti festivali „Radiaator” kuraator, kunstiraadio LokaalRaadio ning kohalikku eksperimenteerivat ja sõltumatut kultuuri toetava ja arendava Muusika ja Kunsti Dünaamilise Koondise (MKDK) asutajaliige.